Jastrzębski Klub Fotograficzny "Niezależni"
zaprasza na
II Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej.Konwencja Festiwalu pozostała niezmieniona. 2 OFFO różni jednak od poprzedniej edycji liczba autorów - większość z nich brała udział w pierwszym Festiwalu, pojawiło się jednak również wielu nowych twórców. 2 Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej jest prezentacją zupełnie innych wystaw, często także innych sposobów spojrzenia na fotografię. Ekspozycjom towarzyszą również prelekcje, wykłady, prezentacje multimedialne oraz spotkania z autorami. W tym roku mamy aż dwa otwarcia Festiwalu - 6.XI.2007 w Galerii "Epicentrum" MOK w Jastrzębiu Zdroju, gdzie odbędzie się też plebiscyt na najlepszą fotografię spośród prezentowanych na wystawie zbiorowej /z nagrodami dla Autora i Publiczności/ oraz 9.XI.2007 w Domu Kultury w Chwałowicach. A wystawy festiwalowe będzie można oglądać przez cały listopad 2007.

W tegorocznej edycji bierze udział ok. 50 autorów i 3 grupy twórcze z wystawami w ponad 40 galeriach na terenie Górnego Śląska. Głównym zadaniem OFFO jest ukazanie ogromnych możliwości, jakie niesie wykorzystanie camery obscury oraz tego, w jaki sposób korzystają z nich znani fotografowie. Fotografie otworkowe stanowią często bardzo osobistą formę wypowiedzi. Technika ta pozwala na pewną kreację rzeczywistości, przekształcania jej według własnych wyobrażeń. Samo wykorzystanie aparatu składającego się często jedynie z tekturowego pudełka z niewielkim otworem nie stanowi jeszcze o wartości powstającego obrazu. Prace przedstawione podczas Festiwalu to przemyślane wypowiedzi, które z całą pewnością można określić mianem fotografii artystycznej.

Kontynuacja Festiwalu nie byłaby możliwa, gdyby nie pomoc wielu życzliwych nam osób i instytucji. Chcielibyśmy z tego miejsca bardzo serdecznie im podziękować.

Dziękujemy też Autorom prac fotograficznych i tekstów za wzięcie udziału w Festiwalu oraz miłą korespondencję w trakcie przygotowań i zapraszamy do przyjazdu na towarzyszące Festiwalowi imprezy z wykładami, prelekcjami i pokazami multimedialnymi lub tylko, żeby obejrzeć wystawy.

Za ogranizatorów /na podstawie wstępu do wydawnictwa towarzyszącego II OFFO/

Barbara Englender
Witold Englender