Bob St.Cyr
Fotografia OtworkowaFotografia Otworkowa... Co właściwie przychodzi na myśl, gdy słyszysz to określenie? Stara, wręcz antyczna fotografia? Czy też "co to właściwie jest?"
Kamera otworkowa nie przypomina współczesnego aparatu i sam jej wygląd tak niespotykany może wywołać ciekawskie spojrzenia, komentarze i/albo dyskusje. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł przybliży Państwu kilka podstawowych zagadnień z zakresu fotografii otworkowej.
Kamera otworkowa opiera się na zasadzie camera obscura. Przez mały otwór znajdujący się na jednej ze ścian zaciemnionego i zamkniętego pudełka wpada światło i maluje odwrócony obraz na przeciwległej ścianie.
Umieszczając na niej film albo papier fotograficzny, możemy otrzymać zdjęcie, jak w tradycyjnym aparacie fotograficznym. Moje pierwsze zdjęcie otworkowe wykonałem w 1996 kamerą Styrofoam z "obiektywem" Mamiya. Potem właściwie nigdy nie brałem pod uwagę powrotu do fotografii otworkowej. Jednak w maju 2007 roku pomyślałem, może dać pinholowi drugą szansę?
I rzeczywiście, tym razem między nami "zaiskrzyło". Od tego momentu całą moją uwagę zaprząta fotografia otworkowa. Początek jest tak naprawdę bardzo prosty - kamerę możesz zbudować właściwie z każdego rodzaju pudełka, które nadaje się do całkowitego zaciemnienia. Nie jestem fanem samego konstruowania aparatu - co bywa naprawdę sztuką samą w sobie - korzystam raczej z dostępnych na rynku aparatów: Zero Image i Pinhole Blender.
Prostota zbudowania aparatu to jedna strona medalu, natomiast na rynku dostępne są bardzo różnorodne aparaty otworkowe - od małych, na film 35mm, do formatu 8x10 cali. Co więcej, zupełnie inaczej niż w tradycyjnych aparatach obiektywowych zdjęcia otworkowe są bardzo różnorodne - od ostrych i czytelnych do takich, które są rozmyte, a obiekty na nich trudne do rozpoznania. Jednak głębia obrazu i sposób, w jaki światło może być na nich "rozciągane", może dawać efekty artystyczne. Choć kamery otworkowe wyglądają staromodnie, a nawet prymitywnie, zawsze dają możliwość zabawy światłem i wyrażenia artystycznej ekspresji.
Jest takie jedno miejsce, które chciałbym odwiedzić jesienią: Saanich Fair - targi rolnicze i festyn. Byłem tam już raz z całym moim sprzętem otworkowym i to było bardzo interesujące doświadczenie: zobaczyć zaciekawione spojrzenia, usłyszeć komentarze przechodniów. Kiedy ludzie widzą statyw, a na nim czworokątne pudełko z przesłoną, bez wizjera i obiektywu oraz innych elementów normalnych aparatów fotograficznych, zatrzymują się i pytają o ten sprzęt. Dziwią się, że nie jest to żaden staromodny aparat, lecz nowy, kupiony latem 2007! Fascynuje mnie rozmawianie z ludźmi o fotografii otworkowej.
Doceniam fotografię otworkową za możliwość wspaniałej ekspresji również w czasach, gdy tak ważny jest dzień dzisiejszy, który mija szybciej niż świadomość jutra. Używam także prostej kamery cyfrowej, ale naprawdę uwielbiam prostolinijność i prowokujący charakter fotografii otworkowej.
Z różnorodnością kształtów aparatów otworkowych idzie w parze ich lekkość (w porównaniu z typowymi aparatami obiektywowymi ilość komponentów składających się nań jest minimalna). Inną istotną cechą charakterystyczną tej fotografii jest mała przysłona, co wymaga używania statywu (albo nieruchomej podstawy), oraz cierpliwości - niektóre zdjęcia wymagają ekspozycji od kilkunastu sekund do nawet kilku dni. Tak więc praca z kamerą otworkową zajmuje nieco więcej czasu, jest to po prostu przyjemność z uprawiania fotografii, a nie pośpiesznego naciskania spustu migawki w aparacie cyfrowym. Używając pinholi... zapomnij o bateriach, ewentualnie możesz użyć ich do światłomierza.
Dziś jest wielu artystów, którzy uprawiają fotografię otworkową używając filmów - zwykłych, do podczerwieni lub filmów typu Polaroid, a nawet aparatów cyfrowych wyposażonych w "otworkowe obiektywy". Cieszę się, że dałem kamerze otworkowej jeszcze jedną szansę, ponieważ otworzył się dla mnie cudowny świat nowych możliwości fotograficznych.
Różnego rodzaju kamery, od tych zbudowanych domowym sposobem, o różnorodnych kształtach i rozmiarach, po te niesłychanie precyzyjne aparaty komercyjne, mają znaczenie zarówno historyczne jak i odkrywczo-techniczne.
Fotografia otworkowa oferuje możliwość uwolnienia się od baterii, procesorów, matryc i gigabajtow. Może właśnie w tej opartej na prostocie technice i wy znajdziecie nieznaną wcześniej drogę do poszerzenia horyzontów dotychczas uprawianej przez was sztuki fotograficznej
Ilustracja: Ken & Bob St.Cyr
Artykuł: Bob St.Cyr