Z projektu „Moja wolność” - Kasia


Piotr Merda

Gorzów Wlkp.


Jestem samoukiem. Wnikliwym obserwatorem. Fotografuję to, co ulotne lub niewidoczne. Świat wiecznie zaskakuje. Interesują mnie stare techniki fotograficzne. Przede wszystkim Camera Obscura i średni format. Nie stronię też od fotografii cyfrowej. Fascynujące są sposoby zapisu obrazu. Jestem zainteresowany formą fotograficzną, którą traktuję nie jako ostateczny efekt dwuwymiarowego obrazu, lecz jako półprodukt służący do tworzenia fotograficznych obiektów przestrzennych.
Należę do grupy fotograficznej „fCzasowicze” z Gorzowa i grupy fotograficznej „MOMENT” z Wrześni.

Wystawy zbiorowe: „Oto foto”, Gorzów - Czerwiec 2010
„Galeria Bezbronna”, Gorzów - Czerwiec 2010
„Oto foto”, Gorzów - Czerwiec 2011
„Galeria Bezbronna”, Gorzów - Czerwiec 2011
„Oto foto”, Gorzów - Czerwiec 2012
„Galeria Bezbronna”, Gorzów - Czerwiec 2012
„Oto foto”, Gorzów - Czerwiec 2013
„Galeria Bezbronna”, Gorzów - Czerwiec 2013
„Przez Otworek”, Września - Maj 2014
„Przez Otworek”, Poznań - Lipiec 2014
„Oto foto”, Gorzów - Wrzesień 2014.

Wystawy indywidualne:
„Światłocień”, Gorzów - Wrzesień 2012
„Ale puchy”, Gorzów - Czerwiec 2014
„Moja wolność”, Gorzów - Październik 2014
„Zaparowani”, Gorzów - Czerwiec 2015
„Moja wolność”, Września - Czerwiec 2015


Projekt „Moja wolność” zrodził się pod wpływem impulsu wytworzonego w mediach w związku z 25-leciem wolnych wyborów w Polsce. Jest on spojrzeniem na osoby, które urodziły się w 1989 roku. W tej chwili przechodzą w większości własną transformację, świeżo skończyły studia, wyjechały do innego miasta lub za granicę, przemieszczają się. Wchodzą w dorosłe życie i podejmują decyzje na temat swojej przyszłości.

Każdy z bohaterów tego projektu wypowiada się, czym jest dla niego wolność i jak ją rozumie. Poprzez przedmiot lub zabawkę z dzieciństwa (nierzadko ulubioną), każda z postaci nawiązuje do swoich wspomnień. Jest to symbol czasów, gdy czuliśmy się wolni, nie skrępowani zależnościami, którymi kieruje się dorosły człowiek. Niektóre osoby na zdjęciach są bardziej lub mniej wyraźne, tak jak nasze wspomnienia. Celowo zostały zniekształcone i posiadają niedoskonałości. Miejsca, które wybrałem do wykonania fotografii, nie dają się umiejscowić w konkretnym czasie, dając wolność interpretacji czasoprzestrzeni. Swoich 25-letnich bohaterów zdjęć projektu „Moja wolność” fotografowałem w miejscach, po których nie widać upływu czasu, które nadal wyglądają jak sprzed 25 lat.

Technika, dzięki której zostały uwiecznione miejsca i ludzie też jest nawiązaniem do młodości, tym razem młodości fotografii. Do wykonania zdjęć autor zastosował fotografię otworkową, która powstała około 150 lat temu. Wykonuje się ją camerą obskurą, która jest po prostu pudełkiem z dziurką. Światło, które przez nią wpada zostaje utrwalone na kliszy światłoczułej, a następnie obraz zostaje wywołany chemicznie.

Wolność jest dla mnie przestrzenią, która pozwala wyzwolić się z klatki własnego wyobrażenia rzeczywistości - tak o pojęciu wolności mówi Piotr Merda.



JUDITH

„Wolność w znaczeniu jest zupełną niezależnością od państwa, społeczeństwa, bliźnich etc. jest utopią. Ta myśl zaczyna się w głowach i tam się też kończy. Taką wolnością nie da się żyć samemu, ani z innymi. Zawsze moralność, kultura, zasady, ustawy etc. to ograniczają, albo sam się ograniczasz. Dlatego wolność zawsze się odbywa w pewnych granicach. Wolność, która więc jest możliwa, składa się, między innymi, z możliwości otrzymania pomocy bez bycia ograniczonym przez to, i też z możliwością pomagania innym. Wolnością jest czuć, pozwalać czuć i móc powiedzieć i pokazać, co się czuje. Wolnością jest samodzielne decydowanie, jaką drogą się chce iść. Wolność to zbadać zasady i się im sprzeciwiać. Wolność to nie dać kierować swoim strachom, lękom i obawom. Wolność znaczy mieć i wyrażać własną wolę i móc żyć bez doświadczania fizycznej i psychicznej przemocy. Wolność zaczyna się w sobie i jest drogą do szczęścia.
L'amour est l'enfant de la liberté - Miłość jest dzieckiem wolności.”



Projekt „Moja wolność” (Wystawa towarzysząca)