Z cyklu „Vetus items”


Jakub Kaszuba

Jaworzno


Rocznik 73, zameldowany na stałe w Jaworznie.

Wieczny student jaworznickiej „Szkoły Widzenia” prowadzonej przez prof. Jakuba Byrczka i członek LTF-u. Jest entuzjastą fotografii otworkowej i tradycyjnej.
Fotografia otworkowa jest jego sposobem na życie, ucieczką w magiczny świat fotografii, gdzie efekt końcowy jest do ostatniej chwili nieprzewidywalny. Ucieka w ten świat przy każdej okazji, choć przejście do niego nie jest łatwe – ma tylko 0,25 mm średnicy, ale warto się pomęczyć, by to wszystko zobaczyć i przeżyć.
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, stały uczestnik warsztatów fotograficznych w Broniszowie.
Wraz z Krzysztofem Sową tworzy nieformalny tandem autorski „Kaszuby”.


W starym zamku stare zapomniane przedmioty. Niemi świadkowie dawnych dobrych czasów, a może mrocznych dziejów. Kiedyś potrzebne, wykorzystywane codziennie – dziś zakurzone, przenoszone z kąta w kąt. Niektóre, zupełnie niepotrzebne, leżą gdzieś, gdzie nikt już nie zagląda. Tylko czasem ktoś przypadkiem się na nie natknie. Zachwyci się nimi, może zrobi zdjęcie lub pomyśli, czy jeszcze się kiedyś do czegoś przydadzą, do czego służyły i kto ich używał. Dlaczego ludzie się nimi już nie interesują, pozwalając na ich powolną zagładę? A kim byli ludzie dawniej korzystający z nich na co dzień, a może tylko od święta, jak żyli, kiedy przeminęli, czy zostało po nich coś więcej niż kilka starych zapomnianych przedmiotów?