Z cyklu „Stockholm 2015”


Arkadiusz Podstawka

Wrocław


Arkadiusz Podstawka - absolwent Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego - kierunek malarstwo, specjalizacja fotografia (dyplom z malarstwa „Amorficzne harmonie dźwięku” u prof. J. Gawrona oraz z fotografii „Powidoki miejskie” u dr. L. Krutulskiego) oraz Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze (dyplom „Między Sacrum a Profanum” u W. Zawadzkiego).
Od 1996 roku pracuje w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię fotograficzną, która specjalizuje się w fotografowaniu dzieł sztuki. Swoje autorskie fotografie wykonuje aparatem własnej konstrukcji typu „camera obscura”, na błony cięte formatu 4x5 cala. Kopie barytowe wykonuje na materiale chamois w formie stykowej.
Tworzy zamknięte cykle o swoistym charakterze i nietypowej „barwie”. W jego pracach dominuje wrażliwość i szeroko pojęta estetyka kadru. Spokój i nostalgia, zaduma i zwolnienie tempa to elementy, które możemy odnaleźć w jego pracach. Szczególny efekt, jaki daje aparat otworkowy, jest wykorzystywany z pełną świadomością przez artystę w tworzeniu fotografii o szczególnych walorach: nie tylko dokumentujących czas, miejsce i światło, ale też klimat i nastrój danego miejsca bez szczególnych ram czasowych. Prace są niepowtarzalne z racji szczególnej techniki własnej opracowanej przez autora, która nie pozwala na identyczną duplikację, przez co fotografie są niepowtarzalne i unikatowe.

Cykl „Stockholm 2015”