Z cyklu „Dwa brzegi”


Ryszard Karczmarski

Chełm

O sobie:

Członek rzeczywisty ZPAF od 17.05.2001 r. Okręg Lubelski ZPAF, staż artystyczny od 1987 r. Urodził się 6.04.1957 r. w Gdyni. Ukończył studia na UMCS w Lublinie na Wydziale Pedagogiki (1984; uzyskał tytuł magistra techniki). Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej.
Był fotografem w Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz instruktorem fotografii. Od 1996 r. prowadzi własną firmą fotograficzną. W 1996 r. uzyskał dyplom mistrzowski. Od 1984 r. jest członkiem Foto Klubu Ziemi Chełmskiej. Członek ZPAF, w latach 2003-2017 był prezesem Okręgu Lubelskiego. Ważniejsze cykle fotografii: „Fotografia marynistyczna” (żeglarstwo), „Prawosławie”, „Nocne pejzaże”, „Pogranicze wschodniej Polski”, „Fotografia otworkowa”, „Dotyk Światła”, fotografia otworkowa - Portret Janusza Trzebiatowskiego – „Natchnienie”, kartki z podróży – Armenia, Tajlandia, Indonezja oraz cykl „Polesie” – spotkania 2013-2016. Autor albumu fotograficznego „Dotyk światła”. Organizator warsztatów i plenerów fotograficznych, między innymi „wielkiego formatu – technik alternatywnych” oraz Spotkania na „NA STYKU” Ukraina 2016-2017. Dwukrotny laureat Chełmskiej Nagrody KAJA, jako animator oraz twórca kultury. W 2017 roku odznaczony medalem Gloria Artis.
Od 21 lat prowadzi galerię fotografii, obecnie GALERIA ATELIER w Chełmie.
Od 2015 roku działa jako fotograf niezależny.
„Dwa brzegi”


Zdjęcia zostały zrealizowane podczas wyjazdów na Polesie, po polskiej i ukraińskiej stronie rzeki Bug, w wioskach Załuchów oraz Zaborek k. Janowa Podlaskiego. Wielokrotne wyjazdy pozwoliły na pełniejsze zapoznanie się z kulturą mieszkającej tam społeczności, podobieństwami i różnicami. Tradycyjny sposób życia zgodny z zegarem biologicznym odciska się na najbliższym otoczeniu. Powolna praca kamerą otworkową pozwala mi głębiej zanurzyć się w obraz utrwalając czas i przestrzeń fotografowanego miejsca. Bezkresny pejzaż zachwyca, a otwartość i gościnność mieszkańców zniewala!
Z niecierpliwością czekam kiedy znów ruszę z kamerą na wschód!