Z cyklu „Centrum Rzeźby Polskiej – Orońsko”


Kordian Pawlak

Radom

O sobie:

Kordian Pawlak – rocznik 1974, radomianin, studia ekonomiczne oraz podyplomowe z zakresu zarządzania, pracuje jako urzędnik samorządowy.
Od 1998r. członek rzeczywisty Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców w Warszawie (AFRP nr leg. 151), związany również z Radomskim Towarzystwem Fotograficznym (wiceprezes w latach 2000-2004).
Fotografowaniem zajmuje się od czasów licealnych w 1992r. W latach 1995-1998 był fotoreporterem współpracującym z lokalną prasą: „Dziennikiem Radomskim” i radomskim dodatkiem "Gazety Wyborczej". Ulubionymi tematami w jego twórczości fotograficznej to pejzaż, architektura, portret i akt.

Jest autorem jedenastu wystaw indywidualnych i uczestnikiem wielu zbiorowych. Ulubioną techniką fotograficzną jest guma dwuchromianowa. Eksperymentuje również z fotografią otworkową.

Wzorem w jego twórczości fotograficznej są artyści związani z nurtem piktorializmu.




Moje zabawy z fotografią otworkową są ucieczką od masowego robienia dziesiątek, setek, czy tysięcy fotografii jednego ujęcia czy miejsca – ilości, które ogranicza jedynie cyfrowa pamięć urządzenia.
Zamiast naszpikowanego elektroniką i optyką sprzętu używam „pudełka z dziurką”, przez którą wpadnie światło, by na przeciwległej ściance odwzorować odwrócony, pomniejszony obraz i utrwalić go na umieszczonej wewnątrz światłoczułej kliszy...
Tak powstaje jedno zdjęcie! Moje wyprawy w plener z camerą obscurą są nie tylko wycieczką na łono matki natury, ale także swoistym manifestem chwilowej niezależności od nowoczesnych technologii multimedialnych. Odrzucając na bok smartfona czy nowoczesną lustrzankę staję przed wyzwaniem wykreowania fotografii z wykorzystaniem prostych, wręcz prymitywnych, przedmiotów. Uzyskane w ten sposób oraz zatrzymane na materiale negatywowym obrazy są dla mnie czystą radością z uchwycenia rzeczywistości w taki sposób, jaki stosowali pierwsi prekursorzy sztuki fotograficznej.
Dla „wyczarowania” swoich fotografii używam własnoręcznie zbudowanych lub zmodyfikowanych kamer – począwszy od pudełka tekturowego, przez metalową puszkę na herbatę, drewnianą skrzyneczkę do przerobionego kultowego Druha.
Zaprezentowane w tym roku fotografie powstały na plenerze fotograficznym w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku 25.04.2021 w Światowy Dzień Fotografii Otworkowej 2021 (WPPD2021).