Z cyklu „Pogłosy”


Piotr Szudra

Śmigiel

O sobie:

Witam Państwa serdecznie.
Moja przygoda z fotografią rozpoczęła się w 2019 roku.
Przy Centrum Kultury w Śmiglu powstała sekcja fotograficzna w której to zagłębiam się wraz z 7 pozostałymi osobami w świat fotografii.
Mamy wspaniałego nauczyciela, który jest dla nas źródłem wiedzy i cennych rad.

Z fotografią otworkową zacząłem poznawać się w sierpniu 2020 roku.
Mój początek to puszki solarne, które rozwieszam w mojej okolicy, fotografie cały czas powstają. W grudniu zrobiłem aparat otworkowy z walizki, który jest na papier i błony. Natomiast w styczniu przerobiłem aparat ami66 na otworkowy, dzięki czemu mam 12 zdjęć do dyspozycji podczas wyjazdu.
Chcę nadal podążać drogą fotografii otworkowej, ponieważ jest ona niesamowita i magiczna.
Moje artystyczne CV tak naprawdę jest na początkowej drodze.
Fotografia dla mnie obrazem „namalowanym za pomocą światła”, a fotografia analogowa i proces wywoływania jest magią. Gdy rozpocząłem swoją przygodę z fotografią, nie miałem pojęcia o fotografii otworkowej, z czasem zacząłem czytać i dopytywać, co to jest fotografia otworkowa. Po kilku miesiącach zabawy z otworkami, a także zbudowaniu aparatu otworkowego, stwierdzam że jest to niesamowita przygoda. Aparat otworkowy zwany bezobiektywowym, dlatego że nie ma obiektywu do zdjęć, daje bardzo duże możliwości. Swoje prace wykonuję przy pomocy techniki negatywowej, jaką jest solarigrafia. Obrazy wykonane w tej technice są dla mnie wyjątkowe, każde zdjęcie to przygoda z nią związana i emocje, a otwieranie aparatów solarek to jak otwieranie prezentów. W solarkach obraz, który otrzymujemy, jest niepowtarzalny. W każdego rodzaju fotografii, kadry są nie do powtórzenia, w szczególności w technice fotografii otworkowej.

Opis zdjęcia w katalogu
Na fotografii wędrówka Słońca na nieboskłonie zarejestrowana przez 118 dni. Ruch słońca nad miejscowością Robaczyn, na pierwszym planie krzyż. Krzyż dla mnie szczególny, ponieważ wykonany przez mojego śp. dziadka Edmunda Andrzejewskiego. Krzyż ustawiony został w kwietniu 1984 roku, a dnia 3 maja został poświęcony. Krzyż, który 37 lat witał i żegnał mieszkańców, gości, a także podróżujących, został zdemontowany w 2021 r. i na jego miejsce postawiono inny krzyż. Moje zdjęcie to pierwsza, jedyna i ostatnia solarigrafia krzyża wykonanego przez mojego dziadka, każdy następny krzyż w tym miejscu nie będzie taki sam.