Z cyklu „Solarigrafia uliczna”


Ksawery Wróbel

Itasca

Stany Zjednoczone – USA



Ksawery Wróbel urodził się w Dąbrowie Tarnowskiej, Polska. Uzyskał tytuł inżyniera informatyki na Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, jest absolwentem Politechniki Krakowskiej z tytułem magistra informatyki.
Jego specjalizacja to Grafika Komputerowa i Multimedia.
Od dwóch lat specjalizuje się w fotografii otworkowej, solarigrafii oraz historycznych procesach fotograficznych. W 2019 roku Ksawery założył swój fanpage poświęcony jego pasji – fotografii otworkowej.
Jego prace były wystawiane na arenie międzynarodowej na kilku wystawach zbiorowych: Pavlovka Pinhole Fest w Kijowie, Ukraina 2020, Porto PINHOLE Photography w Portugalii 2020, Light Art Space w Nowym Meksyku, USA 2021 oraz Día Mundial De La Fotografía Estenopeica 2021 „SOL INVICTUS”, Morelia, Meksyk. Jego zdjęcia były również prezentowane na wirtualnych wystawach: Oaxaca - Estenopeica sin fronteras 2020, Meksyk, 4to Salon de Fotografia Analogica LA OTRA LUZ Cajamarca 2020, Peru, Somerville Toy Camera Festival 2020, MA oraz World Cyanotype Day 2020 na Alternativephotography.com.
Jego prace były wyróżniane na Art Limited – platformie poświęconej sztuce nowoczesnej i współczesnej, prezentującej dzieła artystów międzynarodowych.



Solarigrafia to technika, w której za pomocą własnoręcznie wykonanego aparatu otworkowego, można naświetlać światłoczuły papier fotograficzny przez długi czas ekspozycji. W zależności od długości ekspozycji, powstały obraz pokazuje ścieżkę słońca na niebie od świtu do zmierzchu, ale także z północy na południe (lub odwrotnie) między przesileniami. Każda smuga światła na obrazie przedstawia jeden dzień, natomiast brakujące smugi światła wskazują, że słońce było za chmurą lub dzień był całkowicie pochmurny. Metoda ta daje możliwość stosowania bardzo długich czasów naświetlania: kilku tygodni, kilkunastu miesięcy a nawet lat. Po zakończeniu naświetlania papieru, przy wywołaniu zdjęcia pomija się cały proces chemiczny. Po wyciągnięciu negatywowego zdjęcia z aparatu, skanujemy je i w programie graficznym odwracamy na pozytyw.
Do wykonania zdjęć użyłem aluminiowych słoików, natomiast światłoczuły papier został wycięty w kształt koła i umieszczony na pokrywce słoika. Dlatego wszystkie moje zdjęcia są wykadrowane w kształt koła.

Niektórzy twierdzą, że solarigrafia jest jedną z wielu technik fotograficznych. Dla mnie solarigrafia to przygoda, która rozpoczęła się dokładnie dwa lata temu. Zbieranie puszek, robienie otworów, szukanie odpowiednich kadrów stało się moim uzależnieniem. Chciałbym podzielić się z wami tą obsesją.

Jeśli podobają Ci się jego prace i uważasz je za interesujące, odwiedź jego fanpage www.facebook.com/theksawerywrobel i Instagram www.instagram.com/grasp_pinhole, a także www.instagram.com/grasp_cyanotype