Romski Pstryk - Romani Click Marta Kotlarska Londyn/Warszawa Małgorzata Mirga-Tas
Czarna Góra oraz romskie dzieci Marta Kotlarska (Martushka Fromeast) Małgorzata Mirga-Tas
ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz Central Saint Martins College of Arts and Design w Londynie.
Przez wiele lat pracowała jako fotoreporter, zajmując się tematami dotyczącymi tożsamości narodowej oraz przemian społecznych na terenie Polski, Ukrainy, Rosji oraz tureckiego Kurdystanu.
Od 2005 roku współprowadzi (wraz z Małgorzatą Mirgą-Tas) projekt społeczno-artystyczny Romski Pstryk, który jest głosem w dyskursie dotyczącym edukacji Romów. Projekt ten był pokazywany międzynarodowo, między innymi w kontekście 2. Romskiego Pawilonu na biennale artystycznym w Wenecji oraz w parlamencie Austriackim w Wiedniu.
- urodzona w 1978 r. w Zakopanem. W latach 1999 - 2004 studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziale rzeźby. Dyplom uzyskała w pracowni rzeźby prof. Józefa Sękowskiego w 2004. Jest Romką ze szczepu Bergitka. Wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. Po ukończeniu zakopiańskiego liceum plastycznego im. W. Kenara na wydziale meblarstwa, zdecydowała się zdawać na krakowską ASP na wydział rzeźby. To tam wypracowała swoją technikę tworzenia rzeźb z tektury. Ponadto odkryła energię i inspirację płynącą z racji jej romskich korzeni. Jak sama przyznaje rzeźba jest jej najbliższa, ale również zajmuje się ilustracją, projektowaniem mody, oraz biżuterii. W jej pracach widać charakterystyczne dla niej formy, oraz motywy, które z powodzeniem udaje się przenieść na papier, tkaninę lub materię rzeźbiarską. Najbardziej indywidualny charakter mają jednak rzeźby. Technika oparta na obróbce sklejonej w formie dużych bloków tektury, daje zaskakujący efekt faktury, nieosiągalny w innych popularnych dla rzeźby materiałach. Jej prace, których bryły są niemal abstrakcyjne i w pewnym sensie dekoracyjne, sugerują jednak mocne skojarzenia z formami ze świata rzeczywistego. W rysunkach i malarstwie, których technika jest połączeniem pasteli, różnego rodzaju farb, wklejanych wycinków z czasopism, cekinów, tektury, płótna, itp. widzimy duże przywiązanie do ornamentalnych form i kresek. Często są one tłem do portretów, lub pozostają same w sobie dekoracyjną ilustracją. Tematyką jej ostatnich obrazów są Romowie. Są to sceny z życia codziennego z osad i osiedli romskich. Mimo, że życie Romów często nie jest lekkie i kolorowe to jednak jej prace pulsują żywym kolorem, silną zdecydowaną kreską i licznymi aplikacjami dekoracyjnymi. Małgorzata uczestniczy i współtworzy liczne projekty romskie. Jest członkinią Romskiego Stowarzyszenia Oświatowego „Harangos”. Wraz z Martą Kotlarska tworzy Romskiego Pstryka, który od 7 lat jest realizowany na osiedlach romskich. Prowadzi integracyjne warsztaty artystyczne dla dzieci romskich i nieromskich. Była trenerem artystycznym w projekcie „Be Young Be Roma”, zorganizowanych podczas Summit-u w Cordobie. Od kilku tak uczestniczy w projekcie Genocide. W 2013 roku, w Żywcu, była jednym z trenerów artystycznych w projekcie „Pravde Jakhenca With Open Eyes”, gdzie wspólnie z innymi artystami i uczestnikami stworzyła instalację upamiętniającą zagładę Romów w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie Polski. Od 3 lat jest organizatorką międzynarodowego pleneru artystycznego „JAW DIKH”. Małgorzata mieszka i tworzy w Czarnej Górze na granicy Spiszu i Podhala.
Wystawy:
2003 - wystawa zbiorowa rysunku w Pałacu Sztuki.
2004 - „Marzenie i Konflikty” wystawa rysunku i technik mieszanych w Fabryce Schindlera
2004 - 2007 - Stała ekspozycja w bibliotece na ul. Rajskiej w Krakowie (rzeźby „Zwierzę” i „Tabor”)
2004 - Prezentacja prac podczas wizyty księcia Edwarda w Krakowie
2007 - prezentacja prac podczas Dni Kultury Romskiej w Andrychowie
2008 - prezentacja prac w Miejskim Instytucie Kultury w Krakowie
2008 - prezentacja prac podczas Dni Kultury Romskiej w Andrychowie
2008 - prezentacja prac w Urzędzie Miejskim z okazji Dni Kultury Romskiej w Jaśle
2008 - Wystawa zbiorowa ROMANI ART podczas IX Taboru Pamięci Romów w Brzesku
2008 - Wystawa ROMANI ART w Muzeum Okręgowym w Tarnowie
2008 - Wystawa ROMANI ART w hotelu Tarnovia w Tarnowie.
2009 - Wystawa ROMANI ART w Muzeum Kinematografii w Łodzi
2009 - wystawa indywidualna w galerii Ogrody Sztuki w Konstantynowie Łódzkim
2009 - wystawa indywidualna w galerii Willa Decjusza w Krakowie
2010 - wystawa ROMANI ART w BWA Zakopane
2010 - Wystawa ROMANI ART Time Cafe w Warszawie
2010 - Wystawa ROMANI ART klub Kulturalna w Warszawie
2010 - Wystawa ROMANI ART klub Osir w Warszawie
2011 - Wystawa ROMANI ART Muzeum Etnograficzne w Warszawie
2011 - Wystawa DIALOGI WAKERIPEN Małgorzaty Mirgi-Tas i Marcina Tas , BWA Galeria Jatki w Nowym Targu
2011 - Wystawa JAW DIKH w MOK Nowy Targ
2012 - Wystawa JAW DIKH w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie
2012 - Wystawa JAW DIKH w MOK Nowy Targ
2013 - Wystawa Romani Art w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu
2013 - Wystawa Romani Art w BWA Krosno
2013 - Wystawa „Dusze na dłoni” Tatrzański Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Opis projektu w zakładce „Teksty”!