Czym tak właściwie jest OFFO?

OFFO 2021 to dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography).

Celem OFFO jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności. Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane też poza obszarem Górnego Śląska (m.in. Alwernia, Chojnice, Częstochowa, Jelenia Góra, Stary Sącz, Zielona Góra), w tym corocznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu „Podwodny Wrocław”.

Oprócz wystaw i spotkań organizujemy także warsztaty fotografii otworkowej. Warte przypomnienia są warsztaty prowadzone podczas III OFFO przez Jessecę Ferguson i Erica Rennera, a w ramach VIII OFFO – warsztaty otworkowe i technik specjalnych prowadzone przez Justina Quinnella z Wielkiej Brytanii, przy współpracy polskich artystów.
Zdarzają się też niespodziewane atrakcje, jak koncert fortepianowy muzyki poważnej w trakcie wernisaży w Olzie, w wykonaniu Igora Stepanicha, uczestnika Festiwalu.

W Festiwalu od lat udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii – członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. W tym roku można zobaczyć prace nie tylko z Polski, ale też z następujących krajów: Argentyna, Austria, Białoruś, Brazylia, Czechy, Dania, Hiszpania, Holandia, Kanada, Kolumbia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rosja, Szwecja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, USA.

Wystawy odbywają się równocześnie, zawsze w listopadzie (a rozpoczynają z końcem października, w tym roku 22 X 2021) w kilkudziesięciu galeriach Górnego Śląska i okolic. Prezentacjom prac towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje oraz wydawnictwo (także na DVD) stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

Dwudniowe imprezy otwarcia festiwalu gromadzą artystów nie tylko z Polski. Mieliśmy już gości m. in. ze Szwecji, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Niemiec. Podczas spotkań istnieje możliwość wymiany prac autorskich, tzw. „Kramik Otworkowy” i tworzenia w ten sposób prywatnych kolekcji zdjęć.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa „OFFO Objazdowe” („OFFO–On–The–Way”), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu. W okresie pomiędzy Festiwalami GTO organizuje wystawy fotografii otworkowej uczestników OFFO oraz, w różnych galeriach, wystawy tematyczne złożone ze zdjęć pozostawionych, a także prelekcje, pokazy multimedialne i warsztaty.

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

Kontakt z Organizatorami:
offo@wp.pl
alternatywny adres: offo9@o2.pl
Adres: Galeria „Ciasna”, ul. Katowicka 17/25, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Festiwal obecny jest na Facebooku – https://www.facebook.com/OFFO.Festiwal
Strona internetowa Festiwalu – offo.netarteria.info, offo.dl.pl





Grupa Trzymająca OFFO