Czym tak właściwie jest OFFO?

OFFO 2011 to czwarta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Jej celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

W listopadzie 2009 w ok. 50 galeriach w ramach IIII OFFO były pokazane wystawy ponad 100 autorów z Polski i zagranicy. Podczas Festiwalu można było zobaczyć też prace pochodzące m.in. z Francji, Argentyny, Australii, USA, Brazylii, Niemiec czy Rosji. Także część galerii znajdowała się już poza obszarem Górnego Œląska (Alwernia, Częstochowa, Jelenia Góra). Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane w maju 2010 w zielonogórskiej galerii BWA oraz innych galeriach na terenie miasta, a także w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu, Starym Sączu, Gliwicach, Chojnicach i in.

W ramach III OFFO odbyły się też "Amerykańskie Metafory" - wystawa czołowych artystów otworkowych USA (Craig J. Barber, Martha Casanave, Walter Crump, Jesseca Ferguson, Sarah Van Keuren, Scott McMahon, Nancy Spencer i Eric Renner) w Górnośląskim Centrum Kultury (galerie "Pusta" i "Sektor I"), warsztaty prowadzone przez Jessecę Ferguson i Erica Rennera, wykłady i spotkania autorskie.

W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa "OFFO Objazdowe" ("OFFO-On-The-Way"), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

Obecnie przyjmowane są zgłoszenia do czwartej edycji Festiwalu. Termin ich nadsyłania mija 30 maja.

Kontakt z Organizatorami:

offo@wp.pl
alternatywny adres: offo4@o2.pl
Adres: Galeria "Ciasna", ul. Katowicka 17/25, 44-335 Jastrzębie-Zdrój Informacje o Festiwalu można znaleźć również na blogu Pawła Janczaruka (http://besa.ltf.info.pl/) w zakładce "OFFO".

Grupa Trzymająca OFFO