Kiedy w 2005 roku organizowaliśmy I Ogólnopolski Festiwal Fotografii Otworkowej, nie przypuszczaliśmy, że będziemy świętować jego piątą edycję. Szczerze mówiąc, nie wiedzieliśmy o tym również w roku 2011 – podczas czwartego Festiwalu. Cyferka "pięć" w nazwie to – jakby nie patrzeć – jubileusz. W dodatku z tych, które cieszą i zobowiązują. To 10 lat rozmów o fotografii otworkowej, 10 lat oglądania wystaw, spotkań z autorami. To – wreszcie – 10 lat różnych, niezwykłych przyjaźni, które w tym czasie się zawiązały.
Przy okazji 5. OFFO chcielibyśmy za to wszystko podziękować. Podziękować i tym, którzy byli z nami od początku, i tym, którzy wzięli udział tylko w tegorocznej edycji. Podziękować Autorom, przyjaciołom, którzy na różne sposoby pomagali nam w organizacji tego przedsięwziecia, niezastąpionemu Pate, galeriom z nami współpracującym i (nielicznym, ale jednak) sponsorom.
A teraz trochę cyferek: w piątej edycji OFFO bierze udział 54 autorów i 7 grup twórczych. Gościmy artystów z Argentyny, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chin, Ukrainy, Rosji, Austrii, Niemiec, Bułgarii, Szwajcarii i, oczywiście, z Polski. Ich prace można zobaczyć w galeriach na całym Górnym Śląsku. A także w niniejszym wydawnictwie. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z jego treścią, a także do uruchomienia załączonej do katalogu płyty CD – warto :)


Czym tak właściwie jest OFFO?

OFFO 2013 to piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej organizowanego przez Grupę Trzymającą OFFO. Jest to impreza cykliczna (biennale), która nie ma odpowiednika w polskim środowisku fotograficznym, a znana jest także poza granicami kraju. OFFO jest Festiwalem gromadzącym twórców, którzy posługują się fotografią otworkową (pinhole photography). Jej celem jest ukazanie możliwości, jakie daje ta technika i przybliżenie jej możliwie najszerszej publiczności.

Podczas poprzednich edycji Festiwalu można było zobaczyć prace pochodzące m.in. z Francji, Argentyny, Australii, USA, Brazylii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Rosji. Także część galerii znajdowała się już poza obszarem Górnego Śląska (Alwernia, Częstochowa, Jelenia Góra). Wystawy festiwalowe i pofestiwalowe były eksponowane w zielonogórskiej galerii BWA oraz innych galeriach na terenie miasta, a także cyklivznie w Browarze Mieszczańskim we Wrocławiu podczas festiwalu "Podwodny Wrocław", Starym Sączu, Gliwicach, Chojnicach i in.

W ramach III OFFO, w 2009 roku, odbyły się "Amerykańskie Metafory" - wystawa czołowych artystów otworkowych USA (Craig J. Barber, Martha Casanave, Walter Crump, Jesseca Ferguson, Sarah Van Keuren, Scott McMahon, Nancy Spencer i Eric Renner) w Górnośląskim Centrum Kultury (galerie "Pusta" i "Sektor I"), warsztaty prowadzone przez Jessecę Ferguson i Erica Rennera, wykłady i spotkania autorskie.

W Festiwalu udział biorą uznani artyści uprawiający ten gatunek fotografii - członkowie Związku Polskich Artystów Fotografików, Artyści Fotoklubu Rzeczypospolitej Polski, wykładowcy uczelni artystycznych, oraz artyści Międzynarodowej Federacji Fotografii Artystycznej F.I.A.P. Wystawom towarzyszą pokazy filmów otworkowych, multimediów, prelekcje, oraz wydawnictwo (z powodu braku pieniędzy czasami tylko na CD) stanowiące po części katalog, ale też zbiór artykułów teoretyków i praktyków fotografii otworkowej.

Nieodłączną częścią Festiwalu jest również wystawa "OFFO Objazdowe" ("OFFO-On-The-Way"), podczas której każdy autor prezentuje tylko jedno zdjęcie. Ekspozycja ta pokazywana jest w różnych ośrodkach na terenie kraju również po zakończeniu Festiwalu.

OFFO jest imprezą niezależną, formalnie niezwiązaną z żadną instytucją. W celu organizacji Festiwalu (podczas jego II edycji) powstała nieformalna Grupa Trzymająca OFFO, do której w 2009 roku dołączyła Grupa Szybkiego Reagowania OFFO.

Kontakt z Organizatorami:

offo@wp.pl
alternatywny adres: offo5@o2.pl
Adres: Galeria "Ciasna", ul. Katowicka 17/25, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

Festiwal obecny jest na Facebooku .

Informacje o Festiwalu można znaleźć również na blogu Pawła Janczaruka (http://besa.ltf.info.pl/) w zakładce "OFFO".

Grupa Trzymająca OFFO